• TwitterRSS
  • Domů na Webylon
  • Blog
  • Deziluze průkopníků

    28. června 2012

    Zamyslel jsem se nad tím, co mi nesedí na postupu výroby mobilního webu, jak ho již několikrát popisoval Martin Michálek. Inspirací mi byla nejen volně pokračující diskuse o procedurální grafice v CSS

    Postup „grafik nakreslí PSD → kodér je celé nakóduje → programátor naprogramuje” je v době mobilního/responsive webdesignu na vymření. Vodopádový postup, kdy každá fáze výroby probíhá izolovaně a v dlouhých časových úsecích, se nahrazuje intenzivní spoluprácí designéra s vývojářem, krátkými iteracemi a rychlým prototypováním.

    — Martin Michálek, Případová studie Snowkidz.cz: Zvláštní mobilní web, 18. června 2012

    Upřímně řečeno, představa, že by se takhle vyvíjel každý web, je mně osobně velice sympatická, protože zpravidla vede k promyšlenějším a uživatelsky přítulnějším výtvorům. Ono totiž obecně vzato existuje jen málo oborů lidské činnosti, kde by kodéři a programátoři nevěděli, jak dělat věci lépe. Intenzivní spolupráce s chytrým vývojářem by prospěla i v politice, ekonomii, soudnictví, žurnalistice, psychologii, jazykovědě, gastronomii… :-)

    Zbytek lidstva tuhle rozkošnou vizi nesdílí. Nebo ji sdílí nekompatibilně, kominíci si v ní místo vývojářů představují kominíky apod.

    Neprobádaná krajina

    V devadesátých letech prakticky neexistovali weboví grafici z několika důvodů:

    Samotná profese „webového grafika“ nevznikla náhodnou mutací. Vyvinula se u pokrokovějších firem díky intenzivní spolupráci designéra s vývojářem. Iterace možná nebyly moc krátké, ani prototypování rychlé, ale jinak byl stav hodně podobný tomu, jak popisuje Martin Michálek současnou stavbu mobilního webu.

    Jakmile má kodér připravenou první verzi mobilní varianty, baví se o ní zase s designérem a iterují do chvíle, než jsou oba s výsledkem spokojení. Designér tedy nekreslí PSD s mobilním webem.

    — Martin Michálek, Případová studie Snowkidz.cz: Zvláštní mobilní web, 18. června 2012

    Mobilní prohlížeče jsou též v lecčems tvrdohlavé, mobilních brouzdalů je možná už i pět a tři čtvrtě, grafici si čučíc na FullHD monitory neuvědomují specifika malých opatlaných displejů a mobilní připojení stojí buď za bačkoru, nebo hodně.

    Připadá mi pravděpodobné, že se stavba mobilních webů vyvine v cosi, co bude hodně podobné stavbě obyčejného desktopového webu. Vyvine se tím rychleji, čím větší bude po mobilních webech poptávka.

    Vývojáři, kteří teď dělají pečlivě a opatrně první krůčky, časem prošlapou pěšinky, po kterých se za pár let či měsíců bude sebejistě utíkat. Protože jakmile už máte jasné představy, co a jak funguje, nepotřebujete rychlé prototypování. A jakmile znáte zvyky uživatelů, nepotřebujete víc iterací. Stačí jedna finální. Správná. Nebo aspoň skoro správná…

    Drtivá většina desktopových webů nemá ve svých útrobách spolknutého kodéra, který prezentaci dlouze ladí a vylepšuje. Rozdělení profesí umožňuje zadat každou činnost někomu úplně jinému, vodopádový postup je v důsledku ekonomicky výhodnější — proto se používá u desktopových webů (pochopitelně ne u všech a ne vždy).

    Proč by se měl mobilní svět výrazně lišit? Protože má menší rozlišení? Protože je dotykový?


    Znáte nějaký graficky oslňující mobilní web? Šup s ním do diskuse.