• TwitterRSS
  • Domů na Webylon
  • Kritika W3C
  • Evangelizace
  • Příměří prohlížečů

    12. března 2005

    Máte rádi svůj prohlížeč? Prosazujete jeho používání nebo ho používáte „z donucení“? Válkou prohlížečů nazývala média právní bitvu mezi Netscapem a Explorerem, respektive mezi AOL a Microsoftem.

    Obdobné bitvy však probíhaly i na mnohem menších a zbytečnějších bitevních polích. Na stránkách World Wide Webu. Překvapivě probíhají stále. Se stejným elánem, se stejnou agresivitou, se stejně zbytečnými výsledky.

    Zkušený webový návštěvník, jenž si vypěstoval silný vztah ke svému prohlížeči, prošel za poslední roky pozoruhodným evolučním procesem. Na jeho konci už často nebývá obyčejným návštěvníkem. Stává se válečníkem. Za co a proč však nyní válčí? Ví to on vůbec?

    Až za hrob

    Ví, za co válčí, pouze to neříká. Neví, proč válčí, a také to neříká. Důležité je, že válčí za prohlížeč A.

    Prohlížeč A je skvělý. Výčet jeho funkcí se sem ani nevejde. Nevýhody? Nemá, protože je jednoduše skvělý. Ale co když... nic, on je prostě skvělý. Je a vždy bude.

    Prohlížeče B a C skvělé nejsou. Jsou prostě divné. Výčet jejich disfunkcí je opravdu otřesný a také se sem nevejde. Vlastně není žádný důvod, aby je někdo používal. Smazat! Zrušit!

    Zlý černokněžník

    Za sedmero firewally a devatero routery žil byl jednou jeden webmaster. Měl moc rád prohlížeč C. Jeho dílo vypadá v C skvěle. Debil! Víte, co za strašnou věc provedl?

    On se na prohlížeč A úplně vykašlal! To je #@$%&! Jeho stránka je v A úplně rozsypaná a úplně nepoužitelná a úplně neúplná a... prostě úplná hrůza! Co to má znamenat?! Takhle zacházet s námi, kdo používají skvělý prohlížeč, to je drzost.

    Á, tady má e-mailovou adresu. Což takhle mu napsat pár milých vět?

    Ahoj webmastře,

    jsem pobouřen tím, jak jednáš s uživateli prohlížeče A. Mně totiž prohlížeč A plně vyhovuje a Tvůj C opravdu nemám rád. Je mi fuk, co na té stránce máš, dostal jsem se na ní náhodou. Obsah mě skoro vůbec nezajímá, ale Tvé jednání mě neuvěřitelně rozčiluje.

    Máš vůbec představu o funkcích prohlížeče A? Myslím, že kdybys ho znal stejně jako já, tak bys ho měl taky moc rád a na C bys nadával. V příloze posílám půlgigabytový výčet mých oblíbených funkcí v A a třígigabytový výčet věcí, které se mi nelíbí na C. Myslím ale, že to, který program je lepší, je zjevné. Prozři už.

    Tím, že na A kašleš, naznačuješ, že usilovná práce jeho vývojářů byla zbytečná. Nevážíš si jí. Jako bys jí pohrdal. Já také pohrdám prací vývojářů C, ale to tě nemusí zajímat. Ty jsi tu pro mě, ne já pro tebe. Já jsem vývojářům A ohromně vděčný, oni ten program vlastně udělali pro mě, záleží jim na mně. Proto beru osobně, když na ně někdo tak nepěkně nadává.

    Představ si, že si nějaký začátečník nainstaloval prohlížeč A. Objevoval jeho funkce (viz ta příloha), učil se nenávidět C. Jenže protože ty nemáš na webu žádnou konkurenci, tak zavítá k tobě. WWW je malý, takže tvůj nepřátelský přístup vyvolá jasnou reakci: Začátečník si řekne „ten A není asi tak dobrý, když tuhle stránku nezobrazí“. Sáhne tedy po prohlížeči C. To je katastrofa!

    Možná si říkáš, proč mi tolik záleží na tom, aby začátečníci používali zrovna A. To je snad jasné, ne? Až se z nich jednou stanou webmasteři, nikdy se nezachovají stejně, jako ses zachoval ty.

    Tvůj nespokojený návštěvník

    P.S.: Je mi ukradené, jestli se při navrhování vykašleš na prohlížeče B a C. Hlavně, ať to funguje v mém A!

    Pohlédněte znovu na podtržené obraty. Některé jsou ryze subjektivní, některé absurdní, některé vyloženě archaické. Jenže uživatel zamilovaný do svého prohlížeče to často takto cítí. Ovšem adresát, tedy webmaster, by se mohl tak upřímnému sdělení vysmát. To by nebylo dobré. Zranilo by to ego pisatele.

    Dopis mírně přeformulujeme. Už nebude upřímný. Ani nebude subjektivní. Místo nevěrohodných archaismů typu „WWW je malý“ zkusíme řeči o moderní době. Třeba to zabere.

    Vážený pane webmastře,

    velmi mne zaujala Vaše webová stránka. Její obsah je přesně tím, co hledám. Rád bych využil i Vašich komerčních služeb, ale bohužel nemohu. Z neznámých důvodů se v mém prohlížeči Vaše prezentace zobrazí špatně.

    Rád bych Vás tímto také upozornil, že přicházíte o zisk. Podle globálních statistik stejný prohlížeč, jako používám já, používá X % lidí. Tito lidé se, stejně jako já, nemohou stát Vašimi zákazníky. Stejně jako mne je nutíte, aby využili služeb konkurence.

    Překvapilo mě, že stránky, které jsou na tom technicky tak smutně, jako je ta Vaše, ještě vůbec vznikají ve třetím tisíciletí. Byť vznikla nedávno, je svým provedením zastaralá. Jde proti principům webu, jako je spolupráceschopnost a decentralizace.

    Existují postupy, jak učinit stránku funkční pod mnoha prohlížeči. Tak, aby byla čitelná na jakémkoliv cílovém zařízení a vypadala zároveň dobře v A, B i C. Nevěřte tomu, že za takový web zaplatíte více. Není to pravda, stačí zvolit jiný přístup.

    Váš potenciální zákazník

    P.S.: Doporučuji Vám vyzkoušet prohlížeč A, má mnoho objektivních výhod. Jejich krátký heslovitý výčet naleznete v příloze, hned vedle vysvětlení, proč není objektivně vhodné používat C a B.

    Jak zareaguje webmaster na takový dopis? Podobně. Místo svého odporu k prohlížeči A a lásky k prohlížeči C se však vymluví na to, že vývoj pro A by byl drahý.

    Počátek

    Výše uvedené „argumenty“ pasují perfektně na nejrozšířenější trojici prohlížečů. Přitom za A, B i C si můžete dosadit libovolný z nich (v libovolnou dobu). Každý má své příznivce i odpůrce. Své výhody i nevýhody. Každý je výsledkem mnohaletého úsilí zkušených programátorů. Každý má miliony uživatelů.

    A každému uživateli jde především o to, aby se jemu zobrazila stránka správně. Ostatní ho nezajímá. Nevyhoví-li stránka tomuto jeho přání, buď ji opustí, nebo se snaží v afektu neupřímnými frázemi webmastera přesvědčit.

    Prvním technickým evangelizátorům ve skutečnosti vůbec nešlo o to, aby se dodržovaly „webové standardy“. Šlo jim o jejich milovanou Mozillu, která v té době měla ohromné problémy se stránkami psanými pro Explorer. Čas ovšem ukázal, že evangelizace není efektivní způsob propagace. Mozilla se proto raději naučila dobře pracovat i se „špatnými“ stránkami. Teprve tato vlastnost nastartovala její současnou kariéru.

    Evangelizační proces však pokračuje nadále. Ze setrvačnosti. Vzniklé náboženství už nehledí pouze na prostou funkčnost, nýbrž i na přísné dodržení doporučení. Přesněji řečeno, občas vůbec nehledí na funkčnost. Utápí se s byrokratickou pečlivostí ve vlastní specifičnosti. Věřící webmasteři už neválčí za svůj prohlížeč, ale za svatou víru, za konsorcium.

    Je komické, v co všechno se může vyvinout vztah k tak jednoúčelovému softwaru, jako je webový prohlížeč...

    Konec

    Ale pozor! Historie se opakuje. Tentokrát píše nespokojený dopis majitel Exploreru. Adresát záměrně používá konstrukce, které Internet Explorer nepodporuje. Neměla být evangelizace nástrojem míru? Sjednotit prohlížeče? Není jím, vinou W3C. Doporučení konsorcia jsou jen dalším arsenálem v této válce. Jak příznačné.

    Učíte-li se svůj prohlížeč zbožňovat, neučte se jiné nenávidět. Nenávist k prohlížečům je zakořeněný přežitek z dob, kdy se do těchto programů vkládaly mnohem větší naděje. Jste-li webmasteři, mějte prosím rádi především web.